Dua Nedir?

“Bana dua edin size icabet edeyim.” (Mü’min, 40/60)

“Duanız olmasa ne ehemmiyetiniz var?” -Furkân Suresi 77. Ayet-
Aslında çok büyük ve derin manalar içeren bir ayet-i kerime.Rabbimizin bize önem vermesi için duanın hayatımızda çok büyük değeri var.
Dua bütün ibadetlerin zirvesidir.Her şeyin,herkesin iradesi elinde olan Allah ile kulunun en yakın olduğu an.

Başımıza gelen musibetler aslında duaya sarılmamız için rabbimizden bize bir habercidir. Bu yüzden Allah’a dua etmek için illaki başımıza musibet gelmesini beklemeyelim,en rahat ve ferah anımızda rabbimizi hatırlayalım ve verdiği bütün nimetler için sonsuz şükrümüzü eda edelim.Unutmayalım ki hayatımızdaki güzellikler şükrettikçe çoğalır.

Dualarımızın önündeki en büyük engel,dualarımızı tevekkül içerisinde değil de,isyan içerisinde yapıyor olmamızdır.İsyan içerisinde dua nasıl olur?’’Ben Allah’a dua ettim neden kabul olmadı? Benim dualarım kabul olmuyor!Bu kadar dua ettim de kabul olmadı,bundan sonra neden edeyim ki?’’ vb.. gibi zihniyete sahip olarak yaptığımız şey dua değil,isyandır.

Dua demek tevekkül demektir.Tam bir sığınıştır.Bileceğiz ki biz rabbimize el açtık,ondan yardım istedik ve rabbimiz kendisine tam bir kalp ile tevekkül edenin güvenini asla boşa çıkarmaz.Bu anlamda dua ederken neden kabul olmadığı konusunda kendimizi bir yoklayalım.Acaba her şeyin sahibi olan,gökleri direksiz yaratacak sonsuz güce sahip olan Allah’a el açtığımızın,ondan yardım istediğimizin şuurunda mıyız?Böylesine sonsuz gücün sahibi olan Allah’ın bizim isteklerimizi kabul edip gerçekleştirmesi O’na zorluk değildir.Dualarımızın kabul olması için,duanın manasının şuurunda olmamız gerekiyor.Eğer dua ediyoruz da, istediğimiz şeyler hemen olmuyorsa şundan emin olmamız gerekiyor,’’Mutlaka rabbimin bildiği bir şey vardır ve O’nun şu an benim için hazırladığı güzellikleri ben bilemiyorum.Sadece teslim oldum bekliyorum.Belki şu an değil de sonradan gerçekleşmesinde bir hayır vardır veya bu istediğim şey ilerde benim çok büyük zararıma olacak bir şeydir,bunun yerine rabbim benim için hayırlı olacak güzellikler hazırlıyordur.İşte bu teslimiyeti bir kere yakaladığımız zaman Allah’ın izniyle bütün hayatımız artık yoluna girmeye başlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir